Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

WALENTYNKI

Utworzono dnia 11.02.2022
Czcionka:

Wszystko zaczęło się w trzecim wieku naszej ery w Rzymie, gdzie Walenty był księdzem, a Rzymem władał okrutny Klaudiusz II. Zabraniał on żołnierzom zawierać związki małżeńskie, bo jego zdaniem kawalerowie byli lepszymi wojownikami. Ksiądz Walenty potajemnie udzielał ślubów żołnierzom, za co spotkała go zresztą śmierć. Ale ludzie, których uszczęśliwił, zaczęli obchodzić dzień jego śmierci jako Dzień Zakochanych.

Do Polski tradycja obchodzenia Walentynek trafiła wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu, ale popularność zyskały dopiero w latach 90. XX wieku. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.

Ile kosztowała najdroższa walentynka w historii? Ile kartek wysyła się na świecie w walentynki? Zebraliśmy 14 ciekawostek o Walentynkach!

1 Wielkie wyznania i wielkie pieniądze

Każdego roku z okazji dnia zakochanych do Verony, gdzie rozgrywał się najsłynniejszy Szekspirowski dramat Romeo i Julia… dociera około tysiąc kartek zaadresowanych do Julii.

2 Romeo i Julia

14 lutego to coraz częściej nie tylko wielkie wyznania, ale również wielkie pieniądze. Tylko w Stanach Zjednoczonych w walentynki sprzedaje się prawie 200 milionów róż.

3 Pierwsza walentynka

Prawdopodobnie pierwszą kartkę walentynkową wysłał książę Orleanu w 1415 roku – uwięziony w londyńskim Tower pragnął powiedzieć żonie, jak bardzo ją kocha.

4 Produkcja walentynek na dużą skalę

Produkcja kartek walentynkowych to całkiem niezły biznes. Masowa produkcja kartek rozpoczęła się w 1848 roku, a firmę z siedzibą w Worcester (Massachusetts, USA) założyła kobieta Esther Howland.

5 Kolor ma znaczenie

Jednym z najpopularniejszych prezentów walentynkowych obok czekoladek są kwiaty. Należy wiedzieć, że różne kolory i rodzaje mają swoje znaczenie. Czerwona róża oznacza miłość, żółta i różowa symbolizuje przyjaźń. Czerwone goździki wyrażają podziw, a białe czyste uczucie. Miłość, tak samo, jak czerwone róże, symbolizują także chryzantemy w tym kolorze. Pomimo tego proponujemy nie wręczać ich swojej ukochanej (kwiaty te w Polsce bardzo często znajdują się na grobach). Dużo lepszym pomysłem będzie podarowanie niezapominajek (prawdziwa miłość), pierwiosnków (młoda miłość) lub ostróżek (otwarte serce).

6 Walentynki w innych krajach…

W Japonii w Walentynki to kobiety wręczają prezenty w postaci czekoladek mężczyznom i to wszystkim w swoim otoczeniu. Natomiast na 14 marca przypada tzw. Biały Dzień kiedy to mężczyźni mają odwdzięczyć się kobietom. Przyjęto, że podarunki mają mieć wartość dwa, trzy razy większą niż dostali.

7 Najdroższa walentynka

Najdroższa w historii kartka walentynkowa wykonana była z litego złota i przyozdobiona sercem z diamentów, szafirów i brylantów. Całość zapakowana była w… futro z norek. Walentynka ta stanowiła kosztowny prezent dla śpiewaczki operowej Marii Callas od armatora i miliardera Arystotelesa Onassisa.

8 Przyjmuje się, że to Brytyjczycy rozpowszechnili święto zakochanych. Na cały świat rozsławił je sir Walter Scott.

9 Liczba dnia: 220 000

Właśnie tyle razy (średnio) na świecie 14 lutego padnie pytanie – „Wyjdziesz za mnie?”

10 Kwiaty…

Około 15% kobiet w USA przyznaje, że na Walentynki same sobie wysyłają kwiaty.

11 Walentynki i zwierzęta

Podobno około 3% ludzi posiadających zwierzęta w tym dniu wręcza prezent pupilowi.

12 Najsłynniejszy upominek

Najsłynniejszym walentynkowym upominkiem było jabłko pokryte różowym lukrem, ułożone w hebanowej szkatułce, wysadzanej perłami. Nie wiadomo, co się stało z jabłkiem, ale szkatułka przetrwał do dziś. Prezent ofiarowany był Annie Boleyn przez króla Henryka VIII.

13 Święty Walenty

W Polsce mamy relikwie św. Walentego! Znajdziemy je w Lublinie, Krakowie oraz Chełmnie.

14 A jak Walentynki to i pocałunki

W Walentynki nie może zabraknąć pocałunków – oto kilka ciekawostek o pocałunkach:
– Najdłuższy pocałunek w historii trwał 30 godzin 59 minut i 21 sekund. Rekord padł w 2001 r., a w trakcie jego pobijania partnerzy spalili po 7436 kalorii
– W czasie minuty całowania spalamy 26 kalorii
– Czekolada wygrała z całowaniem, a dowiedli tego naukowcy z USA. Badania przeprowadzono w parach, które to najpierw musiały skosztować czekolady, a po chwili oddać się namiętnemu pocałunkowi. W tym czasie monitorowano pracę ich serc i mózgów. Wynik jest dość zaskakujący – czekolada powoduję dłużej trwające i intensywniejsze reakcje.

Poniżej podajemy link do zabawy walentynkowej:

https://lovetest.pl/kalkulator-milosny-dopasowanie-milosne-imion

 

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 49

W poprzednim tygodniu: 58

W tym miesiącu: 249

W poprzednim miesiącu: 212

Wszystkich: 5822

Nasza Placówka

Poniedziałek

11.00-19.00

Wtorek

8.00- 16.00

Środa

8.00- 16.00

Czwartek

8.00- 16.00

Piątek

8.00 -16.00

Ostatnia

sobota miesiąca

8.00 -14.00

   

Bannery boczne

 

 

 

Zegar