Komarowska Przestrzeń Seniora
Stowarzyszenie Aktywni w Kulturze otrzymało dofinansowanie na realizację projektu Komarowska Przestrzeń Seniora dofinansowanego ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025”. Projekt realizowany jest od maja do grudnia 2022 roku. Kierowany jest do osób w wieku 60 +, mieszkańców gminy Komarów-Osada. W ramach projektu będą realizowane zadania:
- Usprawnienie i aktywizacja” obejmująca działania „Trening pamięci” i „Zumba seniora” dla 20 osób 60+.
- Warsztaty prowadzone przez seniorów „Ze skarbnicy seniora”.
- Działanie „Seniorzy dzieciom – dzieci seniorom”. W ramach zajęć zaplanowane jest nagranie 4 bajek w studio nagrań. Zadanie adresowane do 10 seniorów.
- Działania „Spotkanie z tradycją” obejmuje organizację 2 imprez integracyjnych „Noc świętojańska” i Andrzejki
- Wyjazd turystyczny „Poznajemy Polskę” dla 27 osób aktywnie biorących udział w działaniach projektowych
- Dodatkowych informacji udziela Iwona Pełypyszyn, tel. 516468669; 84 6388659
Zumba
W zajęciach uczestniczy 21 mieszkańców Gminy Komarów-Osada w wieku 60+. Zumba Seniora to połączenia tańca z ćwiczeniami wzmacniającymi i doskonały pomysł na dodatkową aktywność fizyczną. Główne zalety to lepsze samopoczucie i poprawa sprawności ruchowej. Zumba sprzyja zacieśnianiu więzi z innymi uczestnikami treningów, nawiązywaniu wzajemnych relacji, dostarcza dużej dawki pozytywnej energii i dobrego humoru. Uczestnicy zajęć mówią, że dla nich każdy poniedziałek to jak długo oczekiwane święto. Wychodząc z domu wiedzą, że na pewno nie będą się nudzić ale dobrze bawić. Seniorzy biorą także udział w aqua Zumbie, prowadzonej na basenie w Tomaszowie Lub. Oprócz ćwiczeń w wodzie uczestnicy korzystają z jacuzzi, fińskiej ławeczki, biczy wodnych i innych urządzeń rekreacyjnych. Zachęcamy wszystkich do aktywności fizycznej. Jeśli się ruszamy, to jesteśmy zdrowsi, a poza tym wyglądamy i czujemy się młodziej. Zapraszamy! Przyjdź, zobacz, poćwicz z nami.
Na zajęcia „Zumby Seniora” zapraszamy w każdy poniedziałek o godz. 1730 do hali sportowej w Komarowie-Osadzie
„Zumba seniora” odbywa się w ramach projektu Komarowska Przestrzeń Seniora, działanie „Usprawnienie i aktywizacja” dofinansowanego ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025” realizowany przez Stowarzyszenie Aktywni w Kulturze z Komarowa-Osady.
Trening pamięci
„Trening pamięci” to zajęcia polegające na nabywaniu umiejętności ćwiczenia pamięci i koncentracji pozwalających na ich poprawę i utrzymania sprawności intelektualnej w podeszłym wieku. W zajęciach uczestniczy 21 mieszkańców Gminy Komarów-Osada w wieku 60+. Uczestnicy poprzez ćwiczenia i zabawy pobudzali do działania wszystkie obszary mózgu, doskonaląc, m.in.: uważność, pamięć, koncentracje, koordynacje, kreatywność. Brali także udział w spotkaniach z rzecznikiem konsumentów, psychologiem, dietetykiem czy audiologiem. W Warsztacie Terapii Zajęciowej, w sali doświadczania światła seniorzy brali udział w seansach Integracji sensorycznej z wykorzystaniem terapii światłem. Terapia ta polega na stymulowaniu, przy użyciu odpowiednio dobranych bodźców, zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku i węchu pacjenta. Celem takich działań jest pobudzanie obszarów mózgu, związanych z odbiorem i przetwarzaniem bodźców zmysłowych, wykorzystanie plastyczności mózgu i wzmocnienie siły połączeń neuronalnych. Seniorzy byli bardzo zadowoleni z tych zajęć. Mówili, że czują się zrelaksowani, wypoczęci i chętnie wróciliby na takie zajęcia. Zajęcia prowadzone są w każdy poniedziałek w sali Samorządowego Ośrodka Kultury w Komarowie-Osadzie. Zapraszamy! Przyjdź, zobacz, zostań z nami.
„Trening pamięci” odbywa się w ramach projektu Komarowska Przestrzeń Seniora, działanie „Usprawnienie i aktywizacja” dofinansowanego ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025” realizowany przez Stowarzyszenie Aktywni w Kulturze z Komarowa-Osady.
Nos Świętojańska
Tradycje związane z Nocą Świętojańską należą do jednych z najciekawszych i najstarszych obrzędów sięgających głęboko w obyczaje słowiańskie. To święto jedności, połączenia miłości i radości, pełnym magii i wróżb. Noc świętojańska w gminie Komarów-Osada miała charakter integracyjny. Świetna zabawa, dobra muzyka, płonące ognisko sprawiły, że wydarzeniu towarzyszyła radosna atmosfera. Uczestnicy chętnie uczestniczyli w organizowanych konkursach i zabawach. Seniorzy zaprosili swoje wnuczki i wnuków do „Belgijki” a wnukowie - do „Skrzypka”. Aby nawiązać do tradycji nocy świętojańskiej przeprowadzono konkurs wicia wianków. Komisja konkursowa w składzie: Wójt Gminy Komarów-Osada Pani Wiesława Sieńkowska, Pani Alicja Wysłocka, Pan Andrzej Sendecki i Pan Roman Malinowski stanęła przed wyzwaniem. Bogactwo kolorów, kwiatów, pomysłowości sprawiło, że wianki były niezwykle oryginalne. Po długich naradach, burzliwych dyskusjach, zdecydowano nagrodzić wszystkich autorów wianków świętojańskich. W tę magiczną noc nie mogło zabraknąć poszukiwania legendarnego kwiatu paproci. Ileż już osób szukało go w tę noc świętojańską, aby spełnić swoje najskrytsze marzenia. Czy naprawdę można go znaleźć? U nas się udało. Mamy nadzieję, że marzenia znalazczyni będą się spełniały. „Noc świętojańską” zakończyła zabawa taneczna, trwająca do późnych godzin nocnych.
Organizatorami spotkania byli:
- Stowarzyszenie Aktywni w Kulturze,
- Grupa „Senior z wigorem”,
- Ochotnicza Straż Pożarna w Komarowie-Osadzie,
- Samorządowy Ośrodek Kultury w Komarowie-Osadzie,
- Koło Gospodyń Wiejskich w Krzywymstoku.
Poznajemy Polskę – wyjazd turystyczno-krajoznawczy
W dniach 14 – 17 września seniorzy biorący udział w projekcie „Komarowska przestrzeń seniora” wzięli udział w wyjeździe turystyczno-krajoznawczym do Olsztyna – Gdyni – Gdańska i Malborka. Podczas wycieczki seniorzy poznawali piękny i bogaty w historię rejon Trójmiasta. Program wyjazdu obfitował w wiele atrakcji. Pierwszego dnia uczestnicy zwiedzali Olsztyn, m.in. Nowy Ratusz, Park Podzamcze, Wysoka Brama, Zamek Kapituły Warmińskiej, Stary Ratusz, Bazylika pw. św. Jakuba, Ewangelicki Kościół Chrystusa Zbawiciela, planetarium i obserwatorium astronomiczne. Nocleg wycieczkowicze spędzili w Gietrzwałdzie. Tu zwiedzali bazylikę, kapliczkę objawień NMP, Ogrody Gietrzwałdzkie.
Drugiego dnia grupa udała się do Gdyni, gdzie zwiedziła m.in. Muzeum Marynarki Wojennej, Okręt ORP Błyskawica, Akwarium Gdyńskiego. Popołudnie uczestnicy spędzili na plaży w Orłowie. Trzeciego dnia seniorzy zwiedzali Gdańsk, m.in. Park i katedra w Oliwie, gdzie wysłuchali koncertu organowego. Następnie udali się na zwiedzanie gdańskiej starówki. Dzień zakończył rejs statkiem na Westerplatte. Ostatniego dnia, w drodze powrotnej, grupa zwiedzała zamek krzyżacki w Malborku.
Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu Komarowska Przestrzeń Seniora, dofinansowanego ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025” realizowany przez Stowarzyszenie Aktywni w Kulturze z Komarowa-Osady.
„Seniorzy dzieciom – dzieci seniorom”
Baśnie, bajki i legendy towarzyszą dzieciom na całym świecie od tysięcy lat. Przekazywane z pokolenia na pokolenie są świadectwem dawnych wartości, zwyczajów. W każdej znajdziemy motyw wychodzenia z kłopotów i poszukiwania szczęścia w życiu! Bajki od wieków uczą i bawią. Albert Einstein powiedział: "Jeżeli chcesz, aby twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek". Więc słuchajmy bajek razem z dziećmi!
Seniorzy z gminy Komarów-Osada wybrali i nagrali cztery bajki: „Kot w butach”, „Żelazne trzewiczki”, „O dwunastu miesiącach” i „Dwie Dorotki”, które można pobrać ze strony www.sokkomarow.pl.
„Baśń o kocie w butach” – Ewa Szelburg-Zarębina
Alicja Wysłocka -Narrator, Józef Pawliszak- Kot w butach, Andrzej Sendecki – Jasiek, Jerzy Barczyński- Bracia, Król, Czarnoksiężnik, Zofia Wróblewska – królewna Zosia.
„Żelazne trzewiczki” – Hanna Januszewska
Maria Posłajko – Narrator, Józef Pawliszak- Ojciec, Księżyc, Alicja Wysłocka- Czarnobrewa, Zofia Wróblewska – Rudowłosa, matka Słońca, matka Księżyca, matka Wiatru, Wiedźma, Ewa Barczyńska-Jasna, Jerzy Barczyński- Kawaler, Wiatr, Andrzej Sendecki -Kowal, Barbara Maścibroda- Słońce,
„O dwunastu miesiącach” – Janina Porazińska
Zofia Wróblewska -Narrator, Ewa Barczyńska- Macocha, Alicja Wysłocka -Sierotka, Jerzy Barczyński- Grudzień, Józef Pawliszak- Kwiecień, Andrzej Sendecki- Czerwiec, Jadwiga Kaczor – Córka Macochy,
„ Dwie Dorotki” – Janina Porazińska
Ewa Barczyńska- Narrator, Alicja Wysłocka – Macocha, Jerzy Barczyński-Pazurek, Grusza, Barbara Maścibroda- dobra Dorotka, Józef Pawliszak-Piec, Maria Posłajko – Baba o wielkich zębach, Jadwiga Kaczor- zła Dorotka.
Piosenki „Piosenka o bajkach” (ze spektaklu Teatru Syrena „Kot w Butach”), „W górze tyle gwiazd” (Ludwik Starski, muzyka Henryk Wars) śpiewali: Natalia Mazurek, Amelia Fizia, Martyna Morska, Wojciech Potrzeszcz.
Instrument klawiszowy: Karol Kusy
Opracowanie tekstów i przygotowanie lektorów: Anna Kupiec-Niedźwiedź
Koordynator projektu: Iwona Pełypyszyn
Nagranie: Studio G-SOUND - GOK Grabowiec
Bajki zostały nagrane w ramach projektu Komarowska Przestrzeń Seniora, działanie „Seniorzy dzieciom – dzieci seniorom” dofinansowanego ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025” realizowany przez Stowarzyszenie Aktywni w Kulturze z Komarowa-Osady.
Andrzejki seniorów
To był wyjątkowy wieczór. W sobotę, 26 listopada, w świetlicy wiejskiej w Komarowie-Wsi, odbyły się Andrzejki Seniorów. Podczas spotkania podziękowaliśmy Wójtowi Gminy Komarów-Osada pani Wiesławie Sieńkowskiej i Zastępcy Przewodniczącego Rady Gminy panu Edwardowi Schabowi za wsparcie i życzliwość na jakie seniorzy zawsze mogą liczyć. Zabawa andrzejkowa była też okazją do wybrania Jędrzejki lub Jędrzeja zabawy. W tym roku Jędrzejem został pan Józef Pawliszak, gratulujemy. Uczestnicy z dużym poczuciem humoru przedstawiali dowcipy, skecze, bajki. Zabawy i wróżby andrzejkowe, połączone z tańcami, wprawiły wszystkich w dobry humor. Nie zabrakło wspólnych tańców i śpiewów, a o dobrej zabawie świadczyły promienne uśmiechy na twarzach uczestników.
Andrzejki Seniorów zostały zorganizowane w ramach projektu „Komarowska Przestrzeń Seniora” działanie „Spotkania z tradycją” dofinansowanego ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2022.
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Aktywni w Kulturze,
Grupa Senior z Wigorem.
„Ze skarbnicy seniora”
„Ze skarbnicy seniora” to warsztaty prowadzone przez seniorów-trenerów dla mieszkańców gminy. Uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach:
- kulinarnych: „Tradycyjna kuchnia regionalna” (uczestnicy przygotowywali pierogi z różnym farszem) i „Domowe wypieki – bałabuchy, zawijasy i inne frykasy” (uczyliśmy się piec ciasto drożdżowe na oraz smażyć pączki;
- stolarskich – uczestnicy wykonywali drewniane ozdoby świąteczne, które zostały wykorzystane w stroikach świątecznych wykonanych podczas warsztatów rękodzielniczych.
- rękodzielniczych: szydełkowe serwetki, haft krzyżykowy, kartki świąteczne, naturalne stroiki świąteczne
- krawieckie podczas, których uczestnicy szyli bawełniane torby na zakupy.
Warsztaty były prowadzone przez 14 seniorów, którzy uczestniczyli w działaniu „Usprawnienie i aktywizacja”. Warsztaty odbywały się w Warsztacie Terapii Zajęciowej i w Centrum Integracji Społecznej. Bardzo dziękujemy seniorom za dzielenie się umiejętnościami, doświadczeniem, za wszystkie wskazówki.
Warsztaty „Ze skarbnicy seniora” odbywały się w ramach projektu Komarowska Przestrzeń Seniora, dofinansowanego ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025” realizowany przez Stowarzyszenie Aktywni w Kulturze z Komarowa-Osady.